مراقبت و نگهداری از مبل

پیش از خرید مبل باید اطلاعات وسیعی درباره قیمت و جنس مبلمان داشته باشید. مراقبت و نگهداری از مبل به علت قیمت و استفاده بیش از حد آن بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر زیاد شدن طول عمر مبلمان دارد. چون جنس مبلمان با یکدیگر فرق می کند به همین علت روش های نگهداری و مراقبت آن نیز متفاوت می باشد. اگر چند نکته را رعایت کنید می توانید تا مدت های طولانی مبلمانی زیبا و سالم داشته باشید.

توجه داشته باشید اگر مبلمان شما دوام و کیفیت زیادی هم داشته باشید باز هم ممکن است درگیر سایش، پارگی و کثیف شدن قرار بگیرند. در این مقاله قصد داریم به روش های مراقبت و نگهداری از مبل، شستشوی مبل، مراقبت از چوب مبل، ترمیم مبل و تعمیر مبل بپردازیم.

روش های مراقبت و نگهداری از مبل
روش های مراقبت و نگهداری از مبل

روش های مراقبت و نگهداری از مبل

به جز مراقبت و نگهداری از مبل باید از آسیب رسیدن به مبلمان نیز جلوگیری نمایید. در ادامه به چند روش به منظور نگهداری بهتر از مبل ها اشاره خواهیم کرد:

 1. باید مبلمان را با آب و جارو همچنین صابون ملایم شستشو دهید.
 2. سعی کنید مبلمان بدون پارچه را با آب به طور منظم بشویید.
 3. اگر بخش های فلزی مبلمان درگیر رسوب شده باشد بایستی به وسیله سرکه و آب و دستمال مرطوب آن را از بین ببرید.
 4. هنگامی که از مبلمان خود استفاده نمی کنید سعی کنید روی آن ها را بپوشانید یا از کاورهای ضد رطوبت استفاده نمایید.
 5. برای مراقبت و نگهداری از مبل از روغن مخصوص یا روغن پارافین استفاده کنید که چوب های تیره را جلا می دهد..
 6. اگر مبلمان شما فلزی می باشد هر چند وقت یک بار آن ها را با محلول آب و سرکه تمیز نمایید. پس از آن با پارچه نرم آن را خشک نمایید.
 7. سعی کنید چوب های روشن را در برابر نور خورشید بگذارید تا به طور کاملا طبیعی خشک شوند.
 8. به هیچ عنوان مبلمان را بدون کاور در محل پر رفت و آمد قرار ندهید.
 9. از تمام مواد شوینده که موجب ساییده شدن مبل می شود جلوگیری نمایید.
 10. از اسپری هایی برای مراقبت و نگهداری از مبل استفاده کنید که فاقد پارافین باشد.
 11. به هیچ عنوان با ماشین لباسشویی کوسن ها و بالش ها را نشویید.
 12. همانطور که می دانید گردگیری مبلمان بسیار مهم می باشد. اگر مبلمان شما چرمی است باید به طور مرتب با پارچه نمدار تمام بخش های آن را گردگیری نمایید.
روش های شستن مبل در منزل
روش های شستن مبل در منزل

روش های شستن مبل در منزل

مراقبت و نگهداری از مبل باید با اصول خاصی انجام شود. یکی از این راه ها شستشوی مرتب مبلمان می باشد. تمیز کردن مبل باید به گونه ای انجام شود که هیچ آسیبی به پارچه مبل وارد نشود. در ادامه به چند روش برای شستشوی مبلمان اشاره می کنیم.

 1. برای مراقبت و نگهداری از مبل حتما از برس نرم استفاده کنید. برای این کار می توانید به وسیله یک برس نرم به آرامی تمام قسمت هایی که گرد و غبار به آن چسبیده است را پاک نمایید.
 2. لکه گیری را فراموش نکنید . پیش از اینکه به شستشوی مبل خود بپردازید حتما بایستی لکه های روی مبل را تمیز نمایید. پاک کردن هر لکه روش خاص خود را دارد اما همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم می توانید از محلول سرکه و آب استفاده کنید. پس از آن با استفاده از دستمال ملایم لکه ها را پاک نمایید.
 3. برای شما که قصد مراقبت و نگهداری از مبل خود را دارید، توصیه می کنیم که حتما از پرزگیر استفاده نمایید.
 4. یکی از بهترین راه ها برای شستشوی مبل استفاده از دستگاه بخارشو می باشد. بخارشو ها آلاینده های روغنی و تمام کثیفی ها را از بین می برد. شما می توانید یک محلول پاک کننده بر پایه آب درست کنید. با این دستگاه به آهستگی از بالا به پایین بخش های پارچه ای را تمیز کنید تا بعد از آن به بخش های پایینی برسید. برای اینکه به پارچه آسیب نرسد، دستگاه بخارشو را در ضعیف ترین حالت ممکن قرار دهید.
 5. اگر دستگاه بخارشو ندارید می توانید از یک حوله بسیار لطیف به همراه آب نیمه گرم، مبل خود را تمیز نمایید.
مراقبت و نگهداری از مبل
مراقبت و نگهداری از مبل

مراقبت از چوب مبل باید چگونه باشد؟

برای مراقبت و نگهداری از مبل باید نکاتی را رعایت نمایید. هرگز نباید مبلمان چوبی خود را در معرض دما و رطوبت زیاد قرار دهید. اگر مبلمان را برای تایم زیادی در معرض نور خورشید قرار دهید امکان دارد رنگ سطوح از بین برود و ترک بردارد. رطوبت خیلی شدید امکان دارد باعث باد کردن مبل شود. توجه داشته باشید که مراقبت از چوب مبل سخت نیست فقط لازم است در روز 2 بار مبلمان خود را گردگیری نمایید. علاوه بر این هفته ای یکبار باید تمیزکاری در خانه صورت بگیرد.

لازم به ذکر است بدانید که برای مراقبت و نگهداری از مبل باید به آسانی با یک پارچه مرطوب مبلمان خود را پاک نمایید. پس از آن تمام رطوبت باقی مانده را با یک پارچه خشک پاک نمایید. زیرا الیاف مصنوعی موجب می شود که روی سطح خراش وارد شود.

برای رعایت و مراقبت از چوب مبل سعی نمایید رطوبت و دمای محیط را ثابت نگه دارید زیرا گرما موجب انبساط حرارتی چوب می شود. اگر دمای محیط سرد شد چوب منقبض می شود و انقباض و انبساط موجب ترک خوردن چوب می گردد. برای اینکه به مبل ضربه وارد نشود، همچنین پایه های مبل نشکند هرگز در هنگام جابجایی آن را روی زمین نکشید.  حتما ترک های ریزی را که روی چوب مبل ایجاد می شود جدی بگیرید و آنها را رفع کنید.

به منظور مراقبت و نگهداری از مبل هرگز سطح چوب مبل را خیس نکنید زیرا موجب می شود آب به سطح مبل نفوذ کند و سبب باد کردن آن می شود. سعی کنید برای این کار از واکس های مربوط به این کار استفاده نمایید زیرا در این صورت به مبل آسیب وارد نمی شود.

مراقبت از چوب مبل باید چگونه باشد؟
مراقبت از چوب مبل باید چگونه باشد؟

مراقبت از مبل و ترمیم آن

به منظور نگهداری مبل باید نکات مراقبتی را به دقت رعایت کنید. اگر بنا به هر دلیلی مبل شما نیاز به ترمیم داشت باید آسیب دیدگی ها را ترمیم کنید. نخستین قدم این است که چک کنید تا ببینید آسیب دیدگی  سطحی می باشد یا خیر؟ اگر سطحی باشد قادر خواهید بود قسمتی از چوب را صیقل بدهید و بعد آن را رنگ کنید. اما اگر آسیب دیدگی عمقی باشد باید رویه مبل باز شود تا مشخص شود که کدام قسمت مبل درگیر آسیب دیدگی شده است.

جهت ترمیم مبل اگر بخشی از مبل شما از بین رفته باشد یا رنگش رفته باشد باید اول خرابی آن را برطرف نمایید. پس از آن نزدیک ترین رنگ موجود را بیابید تا متوجه شوید به رنگ قبلی می خورد یا خیر؟ بعد می توانید با ظرافت تمام رنگ کاری را آغاز نمایید. علاوه بر این اگر از رنگ مبلمان خود خسته شده باشید می توانید رنگ آن را تغییر دهید. برای این کار باید به یک کارگاه مبل سازی مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که اگر مبلمان شما دچار خرابی و نشست شود باید اول بررسی کنید که آیا خرابی فوم زیاد می باشد یا خیر؟ اگر خرابی فوم بسیار فراوان باشد باید تمام فوم سریعا عوض شود. برای این کار شما حتما باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید و ترمیم مبل را به او بسپارید.

اگر مبلمان شما آسیب دیده باشد با استفاده از یک تعمیرکار خبره و باتجربه می توانید به ترمیم و بازسازی آن اقدام نمایید.

تعمیرات مبل
تعمیرات مبل

تعمیرات مبل

مراقبت و نگهداری از مبل روش های به خصوصی دارد. تعمیر مبل بسیار بهتر از تعویض آن می باشد. در ادامه به روش های مختلف برای تعمیر مبل می پردازیم:

پس از آن که به این نتیجه رسیدید که آیا مبلمان شما ارزش تعمیر را دارند، حتما به چوب مبل هایتان دقت نمایید. اگر آسیب دیدگی چوب هایتان سطحی و کم باشد شما به راحتی می توانید قسمت های آسیب دیده چوب را تعمیر نمایید. ولی اگر قسمت هایی که آسیب دیده اند بسیار عمیق باشند باید روکش مبل را کاملا تعویض کنید. پس از آن با وسایل مخصوص تعمیر مبل رنگ آمیزی را آغاز نمایید. برای عوض کردن روکش و پارچه مبل به هیمن شیوه عمل کنید.

اگر چوب مبلمان دچار خراشیدگی شده باشد می توانید یک رنگ تهیه کنید که دقیقا همرنگ چوب مبل هایتان باشد و بتوانید سطح چوب ها را رنگ آمیزی کنید تا مبل هایتان به چشم بیاید و زیباتر شود.

نکته مهم

مبلمان پس از مدتی درگیر نشست می شوند و فوم آنها آسیب می بیند که می تواند به دو علت باشد. اولین علت آن این است که فنرهای آن خراب شده است و یا اینکه جنس فوم کیفیت پایین داشته است. توجه داشته باشید که فوم گرم دارای دوام کمتر و کیفیت پایین تری می باشد و فوم سرد از دوام و کیفیت بالاتری برخوردار است. پس اگر مبل هایتان فوم گرم داشته باشد حتی اگر تعمیر هم شده باشند دوباره درگیر نشست خواهند شد. برای اینکه فوم ها تعمیر شوند دو راه وجود دارد یا اینکه فوم کاملا عوض شود و یا کمی فوم به قسمت نشست شده افزوده شود. حتما این کار باید  با تبحر فراوان انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه