شکل موریانه خانگی

چند روش ساده برای از بین بردن موریانه + رفع موریانه با 4 تکنیک

راهکارهای مقابله با هجوم موریانه ها

هیچ آفتی بدتر از موریانه نیست. این حشرات می توانند به سرعت مبلمان شما را از بین ببرند و آسیب های جبران ناپذیری به خانه شما وارد کنند. برای همین رفع موریانه یکی از ضروری ترین اقداماتی است که در صورت بروز، باید سریعا برطرف کنید. هجوم موریانه می تواند پایه و اساس خانه، پله ها و سایر لوازم چوبی شما را در عرض چند سال از بین ببرد. فراموش نکنید که اگر هجوم موریانه ها با شدت بالایی صورت بگیرد، تنها در عرض چند ماه تمامی اثاثیه چوبی شما از بین می رود.

خوشبختانه امروزه به راحتی می توان از شر این آفات خلاص شد؛ زیرا روش های مختلفی برای از بین بردن موریانه ها وجود دارد. برخی از این روش ها طبیعی هستند و می توانید آنها را در خانه انجام دهید. به یاد داشته باشید که اثربخشی هر کدام از این روش ها به محل تجمع موریانه ها و میزان آن بستگی دارد. توصیه می کنیم قبل از شروع یک ارزیابی انجام دهید و تمام چوب های خانه خود را با دقت بررسی کنید.

اگر سازه‌های خانه شما عمدتا از چوب ساخته شده‌اند، برای پیشگیری قطعی موریانه، باید از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید تا مطمئن شوید که خسارت های عمده و جبران‌ناپذیری متوجه شما نمی شود. اما اگر موریانه ها در مبلمان، تابلوها و اشیای کوچک چوبی تجمع دارند، می توانید از روش های خانگی استفاده کنید. اگر در منزل بچه کوچک یا حیوان خانگی دارید، برخی از این روش ها توصیه نمی شود. بیایید نبرد با موریانه ها را شروع کنیم و با ساده ترین روش ها آن ها را از بین ببریم.

از بین بردن موریانه
از بین بردن موریانه

چگونه برای از بین بردن موریانه اقدام کنیم؟

نکته مثبت در مورد آفاتی نظیر موریانه این است که چندین فرمول ساده برای از بین بردن آن ها وجود دارد. برخی از روش های از بین بردن موریانه طبیعی هستند و می توانید آنها را در خانه انجام دهید. برخی دیگر نیز به واسطه متخصصان این حوزه انجام می شوند. این حشرات به خودی خود از بین نمی روند و اگر ندانیم چگونه باید موریانه ها را نابود کنیم، مشکل فراتر از این ها خواهد بود.

اول از همه، به منظور رفع موریانه توصیه می کنیم که یک ارزیابی کامل از محیط خانه خود انجام دهید. تمامی بافت ها و شکاف های چوبی را وارسی کنید، درزهای مبلمان و ستون های چوبی را مورد بازبینی قرار دهید و وضعیت لوازم چوبی را به طور دقیق بررسی نمایید. در صورتی که آثار موریانه تمامی لوازم چوبی شما را فرا گرفته است، در بهره مندی از خدمات متخصصین این حوزه تردید نکنید.

آنها به طور دقیق می دانند که چگونه موریانه ها را از بین ببرند و آن ها را به روش موثری نابود کنند. این متخصصان، پیشرفته ترین دستگاه ها را دارند و می توانند بررسی کنند که آیا این حشرات به داخل لوازم چوبی شما نفوذ کرده اند یا خیر.

رفع موریانه
رفع موریانه

چند تکنیک ساده برای رفع موریانه

  • مقوای مرطوب

موریانه ها همچنین از مقوا تغذیه می کنند، بنابراین می توانید با چیدن چند نوار مقوای مرطوب آنها را جذب کنید. این تله را نزدیک جایی که فکر می کنید موریانه ها هستند قرار دهید. وقتی مقوا پر از این حشرات شد، آن را با احتیاط بردارید و به یک منطقه باز و امن ببرید تا بسوزانید. می توانید این روش را هر چند بار که لازم است تکرار کنید. به یاد داشته باشید که این تله همه موریانه ها را از بین نمی برد، اما به خلاص شدن از شر برخی از آنها کمک می کند.

  • نور خورشید

موریانه ها در محیط های مرطوب و تاریک زندگی می کنند زیرا نمی توانند نور یا گرمای خورشید را تحمل کنند. با قرار دادن اثاثیه یا اشیاء چوبی خود در معرض نور خورشید به مدت حداقل 3 روز آنها را از بین ببرید.

  • اسید بوریک

از اسید بوریک می‎توان برای تهیه حشره‎کش‎های خانگی استفاده کرد، زیرا طعم آن برای حشرات بسیار جذاب است. موریانه‎ها از اسید بوریک تغذیه می‎کنند و آن را به لانه خود می‎برند تا با کلنی خود به اشتراک بگذارند. برای انجام این کار، با مخلوط کردن یک قاشق چای‌خوری اسید بوریک، یک قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق غذاخوری شیر، طعمه‌ای ایجاد کنید. مواد را مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید و آن را در یک بطری پلاستیکی قرار دهید. طعمه را نزدیک جایی که گمان می‎کنید کلنی موریانه است قرار دهید.

  • سرکه سفید

برای از بین بردن موریانه ها می توانید از سرکه سفید با مخلوط روغن زیتون یا آب لیمو استفاده کنید. مخلوطی را با ¼ فنجان سرکه سفید و 1 فنجان روغن زیتون آماده کنید. این مخلوط را روی مبلمان و اشیاء خود بمالید.

رفع قطعی موریانه
رفع قطعی موریانه

چگونه موریانه ها را در خانه تشخیص دهیم؟

بسیاری از شما این سوال را می پرسید که چگونه موریانه ها را در خانه تشخیص دهیم؟ مسلم است که قبل از رفع موریانه، ابتدا باید منبع آن ها را شناسایی کنید. بنا به دلایلی که بسیار واضح است، شناسایی موریانه ها کار چندان دشواری نیست. به کمک یک سری اطلاعات و سرنخ، به راحتی می توانید از وجود این آفات موزی در خانه خود باخبر شوید.

قبل از رفع قطعی موریانه و در ابتدای کار، بسیار مهم است که در مورد وضعیت ساختمان های اطراف، اطلاعاتی کسب کنید. اگر موردی از وجود موریانه در ساختمان های اطراف وجود داشته باشد، به احتمال زیاد ساختمان شما نیز دچار این آفت شده است. در واقع کلنی های این حشره در زیر زمین مستقر هستند و می توانند مسافت زیادی را طی کنند.

برای پیشگیری از موریانه، بهتر است که دیوارهای ساختمان خود را به طور دقیق بررسی کنید. در صورت وجود موریانه، لکه های قهوه ای متعددی بر روی دیوارها به وجود می آید. این لکه ها تونل های خاکی هستند که موریانه ها از آنها برای تسهیل دسترسی خود به عناصر چوبی استفاده می کنند. به عبارت دیگر، موریانه ها  می توانند از دیوارها عبور کنند تا به هدف خود یعنی خانه شما برسند.

راه دیگر برای رفع موریانه و اطلاع از وجود آن در خانه، بررسی مبلمان چوبی است. به آرامی به تخته‌های مبلمان بکوبید تا متوجه شوید که آسیب دیده است یا خیر. در بیشتر موارد، موریانه ها فقط لایه بیرونی رنگ شده را دست نخورده باقی می گذارند و تمامی قسمت های چوب را مورد تهاجم قرار می دهند.

پیشگیری قطعی موریانه
پیشگیری قطعی موریانه

مطالب پیشنهادی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!